Muzhaqi: Emri i Shqipërisë po jehon nëpër botë falë sportistëve të talentuar

Ministrja e Shtetit për Rininë dhe Fëmijët, Bora Muzhaqi priti sot në një takim presidenten e Akademisë Olimpike të Ukrainës


Ministrja e Shtetit për Rininë dhe Fëmijët, Bora Muzhaqi priti sot në një takim presidenten e Akademisë Olimpike të Ukrainës, njëherësh dhe zv/presidente e Akademisë Europiane, prof. Maria Bulatova, presidentin e Komitetit Olimpik Kombëtar Shqiptar, Fidel Ylli dhe drejtoreshën e Akademisë Olimpike Shqiptare, Eda Çaushi.

Muzhaqi u shpreh se, në takim u bisedua për programin “Ekipet Sportive në Shkolla”, për finalizimin e suksesshëm të kampionatit të volejbollit e basketbollit, ecurinë me ritme të shpejta të fëmijëve dhe të rinjve, dhe performancën e tyre mahnitëse gjatë kampionatit.

“Emri i Shqipërisë tonë të dashur po jehon nëpër botë falë sportistëve tanë të talentuar që kanë rrëmbyer medalje në disiplina të ndryshme. Paralelisht me këto zhvillime të mëdha edhe sporti tek fëmijët dhe të rinjtë ka marrë jetë dhe ka gjallëruar të gjithë vendin”, theksoi Muzhaqi.

“Të shohësh angazhimin maksimal të fëmijëve dhe të rinjve në sport të ngjall një lumturi të pamasë kur kupton që ëndrra e kaq shumë fëmijëve dhe të rinjve është realizuar dhe së bashku me partnerët kontribues po punojmë për shtrirjen e mëtejshme të këtij programi, për të evidentuar sa më shumë talente, por mbi të gjitha t’u ofrojmë të gjithë fëmijëve dhe të rinjve një jetesë të shëndetshme në përputhje me masat e Strategjisë Kombëtare të Rinisë 2022-2029”, u shpreh Muzhaqi. /ATSH

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…

Global 360

Osmani shpall të mërkurën ditë zie në Kosovë pas vrasjes së dy grave

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka shpallur të mërkurën e 17 prillit ditë zie në vend, pas vrasjes së…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…