Nis nga Dibra targimi dhe regjistrimi i mjeteve bujqësore

Qindra mjete bujqësore, rimorkio e agregatë, deri sot të paregjistruara, po kryejnë targimin me procedura të lehtësuara


Nis nga Dibra targimi dhe regjistrimi i mjeteve bujqësore. I gjithë procesi është bazuar mbi vetëdeklarimin e fermerëve, dhe deri më tani janë afro 250 mjete, të cilat tashmë janë targuar dhe regjistruar.

Drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Transportit Rrugor, Blendi Gonxhja, bëri të ditur se, pas vetëdeklarimit, kryhet konfirmimi nga ana e Administratës Doganore.

“Bëhet vetëdeklarimi, pastaj bëhet konfirmimi me doganën. Një praktikë për të cilën duhet të falënderojmë edhe drejtorinë e Doganave që na mirëkuptoi dhe na mbështeti pastaj çdo gjë “one stop shop””, tha Gonxhja.

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku nga Maqellara, Dibër, theksoi rëndësinë e këtij procesi.

“Për ne është shumë e rëndësishme që edhe automjetet bujqësore të targohen, të regjistrohen dhe të futen në një legjitimitet të munguar deri më sot me idenë se operojmë nëpër fusha, por ju ecni edhe në rrugë për të kaluar nga njëra parcelë në tjetrën. Është bërë një punë e mirë dhe unë besoj që do kthehet në një shembull për t’u ndjekur nga të gjithë”, u shpreh Balluku.

Nga ana tjetër, Balluku ftoi fermerët në të gjithë vendin të regjistrojnë mjetet e tyre bujqësore.

Qindra mjete bujqësore, rimorkio e agregatë, deri sot të paregjistruara, po kryejnë targimin me procedura të lehtësuara, vetëdeklarim e kontroll fizik aty ku jetojnë e punojnë, duke ua kursyer kilometrat e kostot drejt rajonales së shërbimeve të transportit rrugor.

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…

Global 360

Gërvalla: Përshpejtim i procesit të anëtarësimit në BE për ruajtjen e paqes në rajon

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla, mori pjesë në takimin e grupit “Miqtë e Ballkanit…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…