60 viktima nga sulmi kamikaz në një xhami në Afganistan

Një sulm kamikaz la të paktën 60 persona të vdekur dhe 107 të tjerë të plagosur në Kunduz të Afganistanit. Raportohet se sulmi ndodhi në një xhami Shiite.

Mbërrijnë në Shqipëri edhe 259 afganë të tjerë

Të tjerë qytetarë nga Afganistani kanë mbërritur në vendin tonë. Lajmin e ka bërë të ditur, ministjra e Jashtme, Olta Xhaçka, e cila ka publikuar edhe fotot e tyre.

Xhaçka: Afganët janë të mirëpritur për të qëndruar përgjithmonë në Shqipëri

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, u shpreh se faturën financiare për refugjatët afganë do ta paguajnë partnerët.

Talibanët të gatshëm të krijojnë marrëdhënie me të gjitha kombet përveç Izraelit

Zëdhënësi i grupit ekstremist që mori Afganistanin thotë se dëshiron lidhje me të gjitha vendet në rajon dhe madje është i gatshëm të bashkëpunojë me SHBA, por jo me Izraelin

Blinken: Talebanët përballë presionit ndërkombëtar për të lejuar evakuimet

Blinken tha se në Afganistan besohet të ketë ende rreth 100 shtetas amerikanë, disa prej të cilëve afgano-amerikanë.

“Strehimi i afganëve”/ Blinken telefonon Kurtin: Falëminderit popullit të Kosovës!

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka dhënë detaje për bisedën e sotme telefonike me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti

Papa Françesku: Lutem që shumë vende të mirëpresin dhe mbrojnë afganët!

Papa Françesku u bëri thirrje vendeve që të pranojnë refugjatët afganë të cilët janë në kërkim të një jete të re.

Fondacioni që drejton i nxori nga Afganistani, gazetarja e BBC takon në Lezhë vajzat afgane

Gazetarja dhe prezantuesja e njohur e BBC World News, Yalda Hakim, është takuar në Lezhë me vajzat afgan

SHBA përgënjeshtron njoftimet se në Kosovë po dërgohen afganë “të papranueshëm”

Ambasada amerikane në Prishtinë ka përgënjeshtruar njoftimet se po dërgon në Kosovë persona që nuk kanë arritur të kalojnë procesin e sigurisë dhe kanë nevojë për kontrolle më të hollësishme të së kaluarës.

37 afganet në Shqipëri, Hillary Clinton falënderon Edi Ramën

Hillary Clinton, bashkëshortja e ish-presidentit amerikan Bill Klinton, ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin Edi Rama