Turqia trondit Austrinë

Turqia kaloi në çerekfinale kundër Holandës


Merih Demiral hyri në histori të Kampionatit Evropian si pjesë e një dygolëshi, pasi Turqia tronditi Austrinë 2-1 për të mbërritur në çerekfinale për herë të parë që nga viti 2008.

Demiral hapi rezultatin pas 57 sekondash për golin më të shpejtë ndonjëherë në një ndeshje eliminuese në Euro dhe tundi rrjetën sërish në të 59-ën minutë, të dyja goditje nga këndi nga ylli Ardar Guler.

Gregoritsch shënoi në të 65-ën, por Austria nuk arriti të barazojë, pavarësisht presionit të vazhdueshëm në Lajpcig, pasi ecuria e tyre e fortë mori një fund të papritur, me portierin turk Mert Gunok që bëri një pritje sensacionale në fund kundër Christoph Baumgartner.

Austria kishte impresionuar në fazën e grupeve me fitoret ndaj Polonisë dhe Holandës dhe kishte mposhtur Turqinë 6-1 në një miqësore të marsit, por e gjithë kjo ishte e kotë në një natë me shi, ku trajneri Ralf Rangnick dhe disa nga lojtarët e tij kanë një histori në klubin lokal ”RB Leipzig”.

Turqia kaloi në çerekfinale kundër Holandës, të shtunën në Berlin.

Lexo më shumë nga

Atentati ndaj Trump, Nikolla: Dhuna dhe demokracia janë të papajtueshme

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla reagoi sot atentatin ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.

Global 360

Biden dënon dhunën politike, pas atentatit kundër Trump

Presidenti i SHBA Joe Biden ka dënuar dhunën politike pas një sulmi në mitingun e ish-presidentit Donald Trump.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Atentati ndaj Trump, Nikolla: Dhuna dhe demokracia janë të papajtueshme

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla reagoi sot atentatin ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.