Mazniku: Ristrukturim i stafit të pushtetit vendor

Në Durrës u zhvillua sot mbledhja e këshillit konsultativ të pushtetit vendor, ku ishte i pranishëm ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku dhe 9 kryetarë të bashkive të mëdha të vendit


Në Durrës u zhvillua sot mbledhja e këshillit konsultativ të pushtetit vendor, ku ishte i pranishëm ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku dhe 9 kryetarë të bashkive të mëdha të vendit.

Në këtë takim u diskutua për reformën e pagave të pushtetit vendor dhe strukturën e reformuar të bashkive, për modelin e aparatit të bashkive si dhe agjencive të funksioneve dhe shërbimeve, për numrin referencial të punonjësve për çdo bashki si dhe për kategoritë e pagave.

Ministri Mazniku në një postim në rrjetet sociale tha se “në takim folëm për shtyllat kryesore në të cilat do të ristrukturohet stafi i pushtetit vendor për të rritur efikasitetin e dhënies së shërbimeve për qytetarët”.

“Aparati i bashkisë do të bëjë politikat, si dhe do të ketë rol monitorues dhe rregullator. Funksionet dhe shërbimet do të jenë struktura më vete, të cilat do të zbatojnë projektet në terren”, tha Mazniku.

Ministri Mazniku u shpreh se “rritja e pagave brenda verës është një arritje kryesore me të cilën synojmë të garantojmë burime njerëzore për bashki të afta dhe konkurruese me tregun”. (ATSH)

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1