UEFA “Regions’ Cup”, ndeshjet paraeliminatore të grupit A në “Elbasan Arena”

Kombëtarja shqiptare ndodhet në grupin A të raundit para-eliminator, së bashku me Armeninë e Estoninë


Për herë të parë në histori, Shqipëria do të marrë pjesë në kompeticionin e UEFA-s “Regions’ Cup” 2024-25.

Pas shortit të hedhur nga UEFA në muajin dhjetor, Kombëtarja shqiptare u pozicionua në grupin A të raundit para-eliminator, së bashku me Armeninë e Estoninë, ndërsa u arrit edhe dakortësia që ndeshjet e këtij grupi të zhvillohen në Shqipëri nën organizimin e Federatës Shqiptare të Futbollit.

Së fundmi është vendosur edhe stadiumi ku do të luhen këto sfida. “Elbasan Arena” do të mirëpres ndeshjet e raundit para-eliminator të grupit A në UEFA “Regions’ Cup”.

Sfida e parë, Shqipëri – Armeni do të luhet më datë 22 maj. Tre ditë më pas po në “Elbasan Arena” do të përballen, Estonia dhe Armenia. Ndërsa ndeshja e fundit do të luhet më 28 maj, Shqipëri – Estoni.

Kombëtarja shqiptare e drejtuar nga trajneri Ardian Haçi nëse arrin të kalojë këtë raund do të pozicionohet në Grupin 5 të raundit të ndërmjetëm, ku do të ketë përballë Çekinë, Bosnje Hercegovinën dhe Skocinë.

Më poshtë kalendari i ndeshjeve të raundit para-eliminator të grupit A në UEFA “Regions’ Cup”:

Shqipëri – Armeni 22.05.2024 “Elbasan Arena”

Estoni – Armeni 25.05.2024 “Elbasan Arena”

Shqipëri – Estoni 28.05.2024 “Elbasan Arena”

Lexo më shumë nga

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.