Instalacioni “Terminali për Tiranën”, Gonxhja: Tregues i zhvillimit ndërkulturor

“Terminal për Tiranën” është instalacioni artistik unik, i vendosur në hyrje të Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, nga artistja polake Karolina Halatek


“Terminal për Tiranën” është instalacioni artistik unik, i vendosur në hyrje të Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, nga artistja polake Karolina Halatek. “Terminal për Tiranën” është një ndër projektet fituese të thirrjes “Art në Hapësira Publike”, e cila synon përfshirjen e artit si pjesë integrale e komunitetit, duke i kthyer këto vepra në pika interesi turizmi kulturor.

Vepra është kuruar nga Adela Demetja e Tirana Art Lab në bashkëpunim me arkitektët Elian Stefa dhe Dea Buza.

Në një postim në rrjetet sociale, ministri Blendi Gonxhja shkroi se, veprat e artit në hapësira publike janë tregues të rëndësishëm të zhvillimit ndërkulturor, duke i dhënë një dimension tërësisht të ri hapësirave ku instalohen.

“MEKI do të vijojë të mbështesë projekte të tilla, si një mundësi për të sjellë artin dhe kulturën më pranë nesh”, shkroi ministri i Ekonomisë, Kulturës e Inovacionit, Blendi Gonxhja.

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Global 360

Izraeli kërkon mbledhjen e Këshillit të Sigurimit pas sulmit të Iranit

Izraeli ka kërkuar që Këshilli i Sigurimit i OKB-së të mbajë një mbledhje urgjente sot për të dënuar sulmin e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…