Muzhaqi: Rrisim kapacitetet e organizatave rinore për të aplikuar në thirrjet e BE-së

Synohet inkurajimi i pjesëmarrjes aktive të të rinjnve në projektet dhe inicativat e Bashkimit Evropian


Nis trajnimin dy ditor në kuadër të Programit Europian Erasmus+ me përfaqësues nga rreth 40 organizata rinore dhe për të rinjtë, që synojnë të rrisin qëndrueshmërinë dhe kapacitetet e organizatave për të aplikuar në thirrjet e Bashkimit Evropian.

Ministrja e Shtetit për Rininë dhe Fëmijët, Bora Muzhaqi, tha se, “qëllimi ynë është të kontribuojmë në rritjen e financimeve të jashtme në shërbim të të rinjve në vendin tonë dhe të inkurajojmë pjesëmarrjen e tyre aktive në projektet dhe inicativat e Bashkimit Evropian”.

Muzhaqi shprehu, mirënjohje për mbështetjen dhe angazhimin e organizatave të shoqërisë civile në këtë rrugëtim që kontribuojnë siç tha ajo, “për zhvillimin dhe avancimin e të rinjve në shoqërinë tonë”. (ATSH)

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…