Koçiu takim me drejtuesin e ri të UNICEF: Në fokus, vaksinimi i popullatës

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu ka pritur në takim drejtuesin e ri të UNICEF në Shqipëri, Murat Sahin.


Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu, ka pritur në takim drejtuesin e ri të UNICEF në Shqipëri, Murat Sahin.

Ministrja shprehet në një postim në rrjetet sociale se në fokus të bashkëbisedimit me drejtuesin e UNICEF ishte reforma për decentralizimin, mbështetja që institucionet e pushtetit vendor duhet të japin në ofrimin e shërbimeve sociale si dhe rëndësia e vaksinimit në popullatë.

Përfaqësuesi i UNICEF, Murat Sahin vlerësoi mbështetjen që Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe qeveria shqiptare i japin planit për garancinë dhe mbrojtjen e fëmijëve si instrument për garantimin e të drejtave të tyre.

Gjithashtu, gjatë takimit përfaqësuesi i UNICEF theksoi mbështetjen në procesin e hapjes së negociatave dhe përgatitjen e kapitujve 19 dhe 23 me BE-në.

UNICEF ofron mbështetje për zbatimin e strategjisë së mbrojtjes sociale, veçanërisht me pushtetin vendor, mbështetja e fëmijëve PAK dhe vijimi i punës për shtrirjen e kësaj reforme në nivel kombëtar me qëllim ofrimin e paketave të shërbimeve më efikase për këtë kategori vulnerabël.

Decentralizimi dhe transformimi i institucioneve rezidenciale në shërbime komunitare si dhe forcimi i kapaciteteve dhe edukimi në vazhdim ofruesve të shërbimeve sociale, janë disa nga priroritetet e MSHMS-së në bashkëpunim me UNICEF.

(Marrë nga ATSH)

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…