Thesaret e Adriatikut-Shqipëri/ Premiera e reportazhit të historianes britanike Bettany Hughes

Aktiviteti i organizuar nga Ambasada Britanike dhe Këshilli Britanik së bashku me Bashkinë e Tiranës shënjoi edhe fillimin e Javës Britanike në Tiranë.


Reportazhi “Thesaret e Adriatikut – Shqipëri” nga autorja e njohur Bettany Hughes pati premierën të hënën në Kinema Millenium.

Aktiviteti i organizuar nga Ambasada Britanike dhe Këshilli Britanik së bashku me Bashkinë e Tiranës shënjoi edhe fillimin e Javës Britanike në Tiranë.

Bettany Hughes zbulon sekretet e bregdetit Adriatik të Shqipërisë. Duke ndjekur gjurmët e Jul Cezarit, ajo viziton portet e lashta romake të Oricum dhe Apolonisë, dikur të lulëzuara, përpara se të udhëtojë në brendësi të maleve në kufirin e Maqedonisë së Veriut. Hughes bashkohet me një ekip pionier të arkeologjisë nënujore që zbulon thesare 7500-vjeçare nën ujërat e tij.

Udhëtimi i saj vazhdon në qytetin e mrekullueshëm osman të Beratit, ndërsa Bettany zbulon një histori të larmishme nderi dhe tolerance fetare. Nuk harron ta përfundojë këtë reportazh me traditën e isopolifonisë.

Kjo në Tiranë ishte një para premierë dhe reportazhi “Thesaret e Adriatikut – Shqipëri”, do të shfaqet shumë shpejt në BBC.

Sa shumë na kishin munguar emisionet për fëmijët!

Aq shumë na kishin munguar emisionet për fëmijë në studion e TVSH-së, saqë po i ndjek edhe unë me ëndje!!!

Global 360

Trump pa imunitet, gjyqtarja: Do të ndiqet penalisht!

Donald Trump është i pari ish-president që përballet me akuza penale.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Gjashtë shtetet e lëkundura, që do të vendosin për të ardhmen e gjeopolitikës

Cliff Kupchan është kryetar i institutit kërkimor “Eurasia Group”.

OPED

102-vjeçari që drejton shoqatën “Avni Rustemi” në Amerikë

102 herë që Vasil Malita ynë pret e përcjell shokë e miq, bashkatdhetarë të udhëve të atdheut e në emigracion.

Profil

Rauf Fico, diplomati brilant me vizion perëndimor

Rauf Fico përcaktoi juridiksionin e konsullatave shqiptare dhe Konsullatave të Nderit të Shqipërisë jashtë vendit.

Masmedia

Sa shumë na kishin munguar emisionet për fëmijët!

Aq shumë na kishin munguar emisionet për fëmijë në studion e TVSH-së, saqë po i ndjek edhe unë me ëndje!!!