A kemi krijuar një shoqëri shumë komplekse për të mbijetuar?

A është ky një problem? A kemi krijuar një botë që është shumë komplekse dhe që ndryshon shpejt për të mirën tonë?

Nga Eichmann te al-Arouri, luftërat “e fshehta” të Mosadit

Ndërkohë që përgjigja izraelite ndaj masakrës së 7 tetorit vazhdon me një luftë të hapur në Gaza, Izraeli ka nisur një tjetër nga “luftërat e fshehta” të tij

Sa anije të mbytura ndodhen në oqeanet e botës?

Global Maritime Wrecks, përmban të dhënat e më shumë se 250.000 anijeve të fundosura

Juda Iskarioti, dishepulli misterioz që e tradhtoi Jezusin me një puthje

Pavarësisht famës së tij biblike, pak dihet për Judën. Historia e tij është e paqartë

Manipulimi pervers, arti i shfrytëzimit të dobësive

Shpesh jemi viktimë e manipulimit. Si të mbrohemi nga përpjekjet për manipulimi?

E ardhmja e kriptomonedhave mund të jetë si ajo e dinarit irakian

Shumë vite përpara se të shpikej Bitcoin, tregtarët amerikanë u joshën nga narrativa ekonomike e bërë virale, sipas së cilës monedha irakiane ishte një biletë për të shtënë në dorë pasuritë përrallore të Sadam Huseinit pas rrëzimit të këtij të fundit nga pushteti.

Kur Bashkimi Sovjetik planifikoi në vitet 1960 të pushtonte Francën brenda një jave!

Nazistët e pushtuan Francën brenda 6 javësh, në një nga fitoret ushtarake më spektakolare të historisë. Nëse Bashkimi Sovjetik do të ishte futur në luftë me Perëndimin në fillim të viteve 1960, ai gjithashtu kishte planifikuar një sulm rrufe ndaj Francës.