Në varrin 5-mijë vjeçar të mbretëreshës gjenden qindra kavanozë me verë

Rreth 5000 vjet më parë, mbretëresha Meret-Neith konsiderohej gruaja më e fuqishme në Egjiptin e lashtë


Rreth 5000 vjet më parë, mbretëresha Meret-Neith konsiderohej gruaja më e fuqishme në Egjiptin e lashtë dhe zbulimet e fundit arkeologjike sapo e kanë konfirmuar.

Një ekip arkeologësh nga Universiteti i Vjenës ka zbuluar “qindra kavanoza të mëdha vere”, disa ende të mbyllura, në varrin e saj në Abydos. Sipas arkeologëve, në disa prej kavanozave vera ishte ruajtur shumë mirë e madje kishin gjetur fara të lashta rrushi.

Veç këtyre u gjetën dhe disa mbishkrime që tregonin se mbretëresha ishte përgjegjëse për zyrat qeveritare, duke përfshirë thesarin. Ekspertët deklarojnë se tashmë mund të thuhet me bindje se Meret-Neith ishte faraonia e parë e Egjiptit të Lashtë.


Kompleksi i varrit, i cili është bërë nga tulla balte dhe dru, përfshin gjithashtu 41 varre që u përkasin oborrtarëve dhe shërbëtorëve të mbretëreshës.

Besohet se këto varre janë ndërtuar për një periudhë të gjatë kohore, duke përforcuar idenë se njerëzit e thjeshtë, trupat e të cilëve u gjenden pranë varrit të mbretëreshës, u vranë për të zbatuar atë që në Egjipt e quanin ‘sakrifica njerëzore për Faraonin’.

Abydos është rreth 340 milje në juglindje të Kajros./tvklan.al

Lexo më shumë nga

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku

Global 360

Osmani në Turqi për Forumin Diplomatik të Antalias

Me ftesë të Presidentit Recep Tayyip Erdogan, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Turqi

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku