BE, mbi dy milionë euro investim në bujqësi dhe zhvillimin rural në qarkun e Dibrës

Nëpërmjet programit IPARD, BE-ja po investon më shumë se 2 milionë euro në bujqësi dhe zhvillim rural në qarkun e Dibrës, nëpërmjet 25 granteve nga të cilat përfitojnë drejtpërdrejt fermerët dhe sipërmarrësit.


Delegacioni i Bashkimit Evropian thekson se, panairi në Peshkopi ishte një shembull konkret sesi mbështetja e BE-së i ka ndihmuar fermerët vendas në qarkun e Dibrës të prodhojnë produkte cilësore “Made in Albania”.

Delegacioni i BE-së ishte i pranishëm në këtë panair ku patëm mundësinë të shkëmbejmë me biznesin vendas të turizmit mbi sfidat me të cilat përballen dhe se si mund t’i mbështesë BE-ja.

“Nga gastronomia e shkëlqyer tek mikpritja e ngrohtë në bujtinat tradicionale, guidat turistike të certifikuara për shtigje me biçikleta, rafting dhe hapja e shtigjeve të reja ecjeje, ata janë të përkushtuar të krijojnë një eksperiencë origjinale dibrane”, thekson delegacioni i BE-së, në postimin në rrjetet sociale.

Delegacioni i BE-së bën të ditur se, vetëm nëpërmjet programit IPARD, BE-ja po investon më shumë se 2 milionë euro në bujqësi dhe zhvillim rural në qarkun e Dibrës, nëpërmjet 25 granteve nga të cilat përfitojnë drejtpërdrejt fermerët dhe sipërmarrësit.

“Ne jemi të përkushtuar të ndihmojmë Shqipërinë në zhvillimin e bujqësisë dhe zonave rurale dhe përmirësimin e jetesës së njerëzve që jetojnë në hapësirën rurale”, shprehet delegacioni i BE-së, teksa ka publikuar edhe foto nga panairi në Peshkopi. /ATSH

Këlcyra është qyteti më i lashtë i Shqipërisë!

DODONA, sot ka vendlindjen, shtëpinë e saj me fakte dhe argumente dhe ajo është Këlcyra.

Global 360

Osmani i uron fitoren presidentit të Turqisë, Erdogan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e zgjedhjeve presidenciale.

Diplovista

Djali kujton historinë e nënës që u shpëtua në Shqipëri gjatë Holokaustit

Zëri i Amerikës interviston djalin Juta Gerechter, Benjy Neumman dhe familjarët e Njazi dhe Lisa Lotte Pilkut

Gjeopolitika

Dialogu dhe kooperimi Francë & Europë me Kinën si alternativë për paqe!

Presidenti i Republikës Franceze, Emmanuel Macron, realizoi në Kinë një vizitë treditore

OPED

Mid’hat Frashëri, diplomat, albanalog dhe antropolog i spikatur

Fjala në përurimin e vëllimit të tetë të veprës së zgjedhur të Mid'hat Frashërit.

Profil

Jepini pasaportën kuqezi “shqiptares” Yuri Kim!

Një portet i “paautorizuar” i Ambasadores Amerikane në Shqipëri, Yuri Kim.

Masmedia

”The Sun”: Shqipëria vendi i ri i pushimeve verore në Evropë

Mesatarisht, kostoja e jetesës në Tiranë është rreth 61 për qind më e ulët se në Londër.