Si shpëtoi për 30 vjet Matteo Messina Denaro, kryemafiozi i Cosa Nostra

Kreu i Cosa Nostra-s dhe i arratisuri kryesor italian nuk gjendej prej 30 vitesh, edhe pse tashmë diheshin shumë gjëra për të.

“Vanity Fair Italia”: Shqipëri, lind qeveria me më shumë gra në botë!

Prestigjozja “Vanity Fair Italia” i ka dedikuar një artikull qeverisë së re në Shqipëri.

Dezinformimi rus ka shënjestruar 32 media të mëdha në 16 vende perëndimore

Instituti për Hulumtime të Sigurisë i Universitetit Cardiff në Britaninë e Madhe ka thënë se grupet e lidhura me Rusinë po ndërhyjnë në faqet e internetit të mediave perëndimore për të përhapur propagandë dhe dezinformata që mbështesin Kremlinin.

Çfarë do të ndodhte nëse Shqipëria do të bëhej Shteti Hebre?

Ideja u krijua nga një gazetar sionist britanik, Leo Elton, i cili udhëtoi në Shqipëri në 1935. – Shkrim i gazetës izraelite “Ha’haretz”

Rama për “ANSA”: Ëndrra jonë është BE, Europa është një fe për ne

Kryeministri Edi Rama tha për median italiane Ansa se, Shqipëria ka bërë gjithçka për të qenë pjesë e Bashkimit Europian.

Rama për “Huffington Post Italia”: Shqipëria po mikpret afganët që dolën nga “Ferri”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka dhënë një intervistë për “Huffington Post Italia”, për gazetarin Ludovico Manzoni, mbi ardhjen e afganëve në vendin tonë.

Me më shumë liri, të rejat në Shqipëri i shmangen traditës së “Virgjëreshave të Betuara”

Një traditë shekullore në të cilën gratë e deklaruan veten burra në mënyrë që të gëzonin privilegjet mashkullore po vdes pasi gratë e reja kanë më shumë mundësi në dispozicion për të jetuar jetën e tyre.

Rruga e mundimshme e refugjatëve afganë drejt kufijve të Europës

Grupe refugjatësh afganë në një numër të vogël hyjnë në mënyrë të paligjshme nga Greqia në Shqipëri çdo muaj me synimin për të udhëtuar drejt vendeve europiane përmes së ashtuquajturës “rruga ballkanike”.

Rama për CNN: Do të vijnë rreth katër mijë afganë në Shqipëri

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ka dhënë një intervistë për gazetaren e CNN, Biana Golodryga.

Rama për “The Sunday Times”: Europianët e njohin luftën vetëm përmes “Netflix”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një intervistë për “The Sunday Times” është shprehur se shqiptarët ishin afganët 30 vite më parë, ndërsa u përpoqën t’i shpëtonin regjimit të asaj kohe.